Ďalší mesiac za mnou a ja som obohatená o dve prečítané knihy a jednu knižnú udalosť.
Prvou knihou je Trainspotting, ktorý som spomínala už v prvom článku. Druhou je Charlie a továreň na čokoládu (áno je to rozprávka a akurát mi vystačila na jednu cestu domov z Bratislavy).
Ďalšiu knihu mám rozčítanú a momentálne na ňu nemám absolútne čas, čo ma škrie, pretože sa na ňu teším už dosť dlhý čas. O aký titul ide a akej knižnej udalosti som sa zúčastnila sa dozviete na konci.
Irvine Welsh - Trainspotting
Názov knihy asi veľa ľuďom nepovie o čom kniha je (pokiaľ nevideli film). Trainspotting je záľuba bezdomovcov alebo narkomanov, ktorá spočíva v počítaní vagónov vlakov. Neskôr toto pomenovanie bolo zovšeobecnené na robenie nepodstatných vecí/mať v nich záľubu.
Táto kniha však nie je o počítaní vagónoch, ale je to realistický pohľad na život "fetošov" v Škótsku. Na život ako taký, na život krutý, poznačený vnášaním si tekutého šťastia do žíl. Kniha sa stala mojou srdcovkou po prvom prečítaní tak ako aj film. Nechcem "spoilerovať", ale líšia sa v niektorých veciach. Vo filme som zbožňovala Rentona. Narkoman, ktorý našiel svoju malú lolitu a spolu s ňou aj lásku. Našiel cestu, nechal všetko tak a začal nový život. Podľa filmu. V knihe trošku inak :) Knižného Rentona mám tiež rada, aj keď je to oveľa väčší hulvát a prasa ako vo filme.
České vydanie knihy som dostala na Vianoce od priateľa a nevedela som sa dočkať kedy sa do nej pustím. Mám takú záľubu vo filmoch s drogovou tematikou ale knihu som z takéhoto prostredia nečítala. Tak prečo práve nezačať s knižnou predlohou môjho najobľúbenejšieho filmu z tejto kategórie. Myslím,že po nej siahnem ešte niekoľko krát. Už teraz koluje v rukách mojich priateľov.
Ak by Vás kniha zaujala, ja ju mám odtiaľto.
Roald Dahl - Charlie a továreň na čokoládu
Ďalšia kniha v poradí, pri ktorej som videla (niekoľko krát) filmové prevedenie skôr ako som čítala predlohu. Keďže tvorbu Tima Burtona milujem, ani mi nenapadne určiť, či je predloha lepšia alebo kniha. Ja viem, že je to detská kniha ale zrovna pre malé deti sa mi nezdá vhodná. Áno, je skvelá, ale ona sa len ako detská tvári.
Prečítala som ju za jednu cestu vlakom domov ( dve hodinky) a oproti sediaci na mňa vrhali čudné pohľady, že čítam detskú knihu, keďže mám také to veselé farebné vydanie.
Celkom sa teším ako ju budem čítať deťom, aj keď som práve spomínala, že až tak pre deti nie je. Treba však trochu postrašiť deti, nie ale Edgarom, z toho mávam aj ja strach.
Od Dahla som doma "vykutrala" jednu z jeho kníh určenú dospelému čitateľovi a bola som prekvapená,že aj takéto knihy sa u nás dali zohnať. Odložila som ju do kôpky "na leto", ktorá stále rýchlejšie rastie.
Tolkienov deň
25. marca som sa zúčastnila veľmi milej akcie, pri príležitosti celosvetového Tolkienovho dňa. Akcia/čítanie sa uskutočnilo v Mestskej knižnici v Bratislave a bola to moja prvá knižná udalosť. Už sa teším na tú ďalší rok, pretože to bolo skvelé. Dúfam, že dovtedy budem mať Tolkiena viacej načítaného, pretože teraz mám len absolútny základ : trilógia Lord of Rings a Hobita. Taktiež dúfam, že dovtedy si pozriem aj filmy Hobita, ktoré doposiaľ statočne ignorujem. Kto čítal Hobita ma snáď vie pochopiť (čo tam robí Legolas, nejaká červenovláska atď...). Nemám z toho dobrý pocit ale snáď sa polepším.
A kniha, ktorú mám rozčítanú? Tá je Na ceste :)
Žiadne komentáre:
Zverejnenie komentára